Снощи най-накрая свързах датчика за твърди частици с този за температура и развойната платка и всичко тръгна от раз.
Хардуерът
Развойна платка: ESP8266
Датчик за твърди частици: SDS011
Температурен датчик (+атмосферно налягане и влажност): BME280
Сега идеята е да измисля начин да събера всичко в приложим вид, който да изнеса извън терасата. Мисля да опаковам (голяма част от) сензора за температура/влага и захранващия кабел с термошлаух. Сензора за твърди частици е измислен добре, защото в отвора от който всмуква пробите може да се сложи тръбичка, която да изнеса навън. И да – трябва да си окомплектовам кабелите, да махна бредборда, който използвах само да закача термо датчика, че не ми стигнаха кабелите.
Софтуерът
От софтуерна гледна точка нещата са елементарни. В сайта на Air Bulgaria са публикували готов firmware, който прави впечатляващи неща с контролера. Някои от тях:
- WEB сървър, който сервира данните от датчиците в малка страничка достъпна от всеки потребител логнат в същата мрежа в която е устройството;
- Вдига сам Wi-Fi spot към което потребителя може да се закачи за първоначална настройка. След това esp8266-то се закача за вашата мрежа и става клент както всяко друго Wi-Fi усторйство закачено към домашния ви рутер;
- DHCP сървър за първоначална инициализация;
- Може да изпраща данни към един или повече API endpoints;
- Изпраща автоматично данните към http://luftdaten.info, а оттам https://airbg.info ги взимат и парсват до подходящ вид на тяхната карта;
- Може да изпраща данните към InfluxDB;
- Поддържа OTA updates (On-The-Air);
- Поддържа доста сензори и дисплеи, които се настройват елементарно.
Моята идея
Към стандартната функционалност бих искам да добавя следните неща:
- Физическо укрепление на системата (кутия, термошлаух, както писах по-горе и други малки неща);
- Данните ще хвърлям и към InfluxDB, който (по идея на Стан) ще бъде в контейнер (хем да се науча да работя с тях, крайно време е!);
- Grafana dashboard, защото всеки обича да му е красиво и функцоинално;
- Независимо захранване. Понеже SDS011 не пести много ток, ще мисля вариант с измервания на една минута. Същото се отнася и за температурния датчик (и евентуална корекция за да синхронизирам двата). Енергонезависимостта му ще е осигурена с power bank (ако някой ден ми попадне соларно панелче, което да пълни power bank-а през деня ще стане епично).
Ето и как изгелжда работещия проект на с firmware-а на airbg.info:
Ако някой има интерес или въпроси може да пише под статията. Ако мога ще отговарям.
P.S. Най-важните неща за накрая. Нямаше да се хвана с този проект ако не бяха три основни фигури – Орлин, който на Zara Code Week миналата година ни показа, че електрониката изобщо не е толкова сложна колкото си мислим и че всеки в днешно време може да реализира IoT проект за отрицателно време, на Стан, че ми подари без причина ESP8266 и на Златина че ме изтърпя докато в нас беше катаклизъм от кабели, платки и документация.
12/03/2018 at 00:21
Колега, започнал си до някъде с идеята за подобрения , а успя ли да ги реализираш? Сега е времето да се похвалиш със снимки на крайният , получен от теб резултат и съответно да може да бъде дискотиран!
21/03/2018 at 11:47
Здравей,
Реализирах схемата, подкарах го, но срещнах едно затруднение – на терасата на която искам да правя измерванията нямам контакт и дограмата се затваря плътно. Така проблемите са два – ток и от къде да изкарам датчиците.
За първото намерих няколко решения основно свързани с презареждаеми батерии (и евентуално соларно панелче за да забави разреждането им) и измерване през да кажем 30 минути, което ще спести доста батерията.
Но ме спря това, че дограмата се затваря плътно, а зимата не е добра идея да стои отворена. Сега като се постопли малко ще го пусна в действие и ще пиша.
Поздрави,
Недко.
17/12/2018 at 17:05
Уважаеми господине не разбрах добре принципите на вашия уред. Интересува ме силно домашен измерител на финни прахови частици по едри и по дребни но който работи на локален принцип без да приема и без да предава безжично каквото и да е – не ползвам wi-fi технология и рутери заради опасност от облъчване на деца . И така ако можете да ми препоръчате някакъв такъв достатъчно точен измирител ще ви бъда много благодарен.
03/07/2020 at 07:21
здравейте, има ли някакъв изход сензора, дайте да го интегрираме в LoRaWAN
03/07/2020 at 12:25
Хайде. Сензора се намира във Варна. Не съм запознат изобщо с LoRaWAN, но ми се занимава.
Поздрави.
06/03/2021 at 14:51
Здравейте,
И аз си сглобих станцията и от около месец си работи?
Имате ли проблеми със праха по вентилатора?
Как е по добре да се монтира – вертикално или хоризонтално ?
Приятен ден.